Aksaray Üniversitesi
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
2023 YAZ STAJ UYGULAMASI HAKKINDA

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2023 YILI ZORUNLU YAZ STAJ UYGULAMASI

Aksaray Sosyal Bilimler Yüksekokulu’nda aşağıdaki plana göre “Yaz Staj İşlemleri” yapılmaktadır.

1.Öğrencilerimiz, önce staj yerini bulur ilgili danışman ile görüşerek staj yerinin uygunluğunu teyit eder. Ek-1 deki İşyeri staj kabul formunu (3 Adet çıktısını) eksiksiz doldurup staj yapmak için görüştüğü iş yerine onaylatarak ve Ek-2 deki Sigorta Talep Dilekçesini (3 Adet çıktısını) eksiksiz doldurup danışmanına getirir. Danışmanı, öğrencinin Staj Kabul Formunun tam olarak doldurulmuş olduğunu kontrol ettikten sonra, staj yeri uygun ise imzalar. Öğrenci daha sonra bu belgeleri 1 adet danışmanına, 1 adet işyerine ve 1 adet SBMYO öğrenci işlerine teslim eder.

 

2.Öğrenci, SBMYO öğrenci işlerinden Ek-3 Devam Çizelgesi,  Ek-4 İşyeri Staj Değerlendirme Formu ve Ek-5 Staj Defteri’ni teslim alır. Öğrencinin bu belgeleri kaybetmeden muhafaza etmesi gerekmektedir. Öğrenci staj defterindeki gerekli yerleri doldurur, fotoğrafını ilgili yere yapıştırır. Fotoğrafa sekreterlikten mühür yaptırır.

 

3.Öğrenciler için tavsiye edilen staj tarihleri SBMYO tarafından belirlenerek (Bahar dönemi içerisinde) web adresinde ilan edilir. Öğrenciler 30 iş günü olarak stajlarını yapmak zorundadırlar. Resmi tatiller, staj yapılacak yerin haftada kaç gün çalıştığı (5 gün veya 6 gün) göz önünde bulundurulmalıdır. Kamu kurumlarında haftada 5 gün, Özel sektördeki bir işletme haftada 6 gün staj yapılabilir.

 

Önerilen Tarihler:

Kamu Kurumlarında Haftada 5 İşgünü çalışılan yerlerde: 3 Temmuz - 11 Ağustos 2023 

Özel Sektörde Haftada 6 İşgünü çalışılan yerlerde: 3 Temmuz - 7 Ağustos 2023 

 

4.Staja başlayan öğrencilerimiz Ek-3 Devam Çizelgelerini görev yaptıkları ayın son gününe kadar (Örneğin: 03.07.2023 de staja başladınız en geç 03.08.2023 tarihinde çizelge Temmuz ayı için en geç 3 Ağustos, Ağustos ayı için en geç 3 Eylül’e kadar) okulumuz öğrenci işlerine posta veya kargo ile (gönderici ödemeli olarak) doldurulmuş ve imzalanmış aslını göndermesi gerekmektedir. Ayrıca okulumuz öğrenci işleri 0382 288 3846 numaralı telefondan bilgilendirilmelidir. Devam çizelgesini göndermeyen öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları sigortaları yapılmayacaktır.

 

5.Stajlarını tamamlamış olan öğrencilerimiz Ek-4 İşyeri Staj Değerlendirme Formunu işyeri tarafından doldurulmuş ve kapalı zarfa koyulmuş halde teslim alacaklardır. Bununla birlikte Ek-5 Staj defterini el yazısı ile her güne 1 sayfa olacak şekilde doldurup her sayfasını ve onaylatılacak bölümlerini işyeri yetkilisine onaylatarak  Güz Döneminde derslerin başlamasından itibaren ikinci haftasının sonuna kadar “Staj Değerlendirme” dersi sorumlusuna teslim edeceklerdir.

 

6. Öğrencilerimizin Ek-6'da yer alan Etik Değerler Sözleşmesi'ni doldurmaları gerekmektedir.

 

7.Staj ile ilgili diğer bilgiler için danışmanınızla ve SBMYO Öğrenci İşleri ile irtibata geçebilirsiniz. 

Not: Staj Uygulaması ile ilgili olası değişikler ile ilgili MYO web sitesi ve kurumsal sosyal medya hesaplarını takip etmeniz ayrıca danışmanınızla iletişimde olmanız gerekmektedir.

Not: Okulumuz resmi e-mail adresi sbmyo@aksaray.edu.tr adresidir.